Makale

Köyümüz Tarihi

Haydarlı Köyü


Haydarlı köyü Görele İlçe merkezine 6 km mesafede olup resmi kayıtlara göre köy tüzel kişiliğini 18.07.1940 tarihinde almıştır. 1997 yılındaki hane sayısı 92 ve nüfusu 129’dur.

2000 yılı nüfus sayımlarında ise köy nüfusu 155 kişi ola­rak tesbit edilmiştir. Köye ulaşım stabilize bir yoldan sağlanmaktadır. Köyün komşu köyleri; doğusunda Bozcaali mahallesi, batısında Kuşçulu köyü, güneyinde Gültepe köyü ve kuzeyinde Karadeniz vardır.

Köye Haydarlı adı verilmesini Temel Cındık[2] şöyle açıklamaktadır. "Köyümüzde Haydar Ali isminde bir kişi ya­şıyormuş. Zamanla Haydarali, Haydarlı köyüne dönüşerek bu isimle anılmaya başlanmıştır"  Köyün ekonomisini fındık başta olmak üzere, mısır, çeşitli meyve ve sebze ziraati ve hay­vancılık oluşturmaktadır. Ayrıca memuriyetlik, emeklilik, işçilik ve Görele’de tica­retle uğraşan köy halkı bir hayli fazladır. Köyde; bir cami ve iki mezarlık bulunmak­tadır. Köy dokuz ayrı mahalleden oluşmaktadır.

Günümüzde köyde yaşayan ve bili­nen sülaleler (soyisimler) ise şunlardır; Keskin,Cındık, Şahin, Tavacı, Erenel, Ak,  Özdemir, Aydın, Günay ,Yılmaz ve Kaya [GAYU (Kayaoğulları)] .Keçeci

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

görele
Telif Hakkı © Görele Hay-Der  2013 Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarımı : Teknet Tasarım
Bu web sitesinde yayınlanan makale, şiir, tanıtıcı fotoğraflar ve bilgiler izin alınmadan kopyalanamaz.